Komandant Štaba Civilne zaštite HNK, Adil Šuta, oglasio se povodom katastrofe na Uborku i dezinformacija koje se pojavljuju u javnom prostoru.
“U cilju pravovremenog informisanja javnosti, a zbog širenja netačnih informacija, dužnost mi je da u ime Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona javnost upoznam s sljedećim činjenicama:
– Štab civilne zaštite HNK nije proglasio vanredno stanje. Vanredno stanje je proglasila Civilna zaštita Grada Mostara jer je problem u nadležnosti Grada Mostara.
– Na sjednici smo donijeli preporuke i konkretne mjere djelovanja, poput finansijske pomoći s ciljem hitnog odvoza otpada, saniranja deponije, a sve u cilju zaštite života građana i imovine. Djelovanje Štaba civilne zaštite HNK je isključivo u okviru nadležnosti, te ne možemo uticati na rad i djelovanje Štaba civilne zaštite Grada Mostara .
– Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona, na danas održanoj sjednici, donijela je Odluku o odobravanju novčanih sredstava Gradu Mostaru za sanaciju deponije Uborak i plaćanje odvoza miješanog komunalnog otpada u druge gradove i općine, u iznosu od 300.000,00 KM. Sredstva su odobrena iz Budžeta HNK za 2026. godinu, s pozicije Ministarstva finansija.
– Odvoz miješanog komunalnog otpada vršit će se VAN Mostara, a za što sam se lično i zalagao i dogovarao.
– Vatrogasne ekipe iz Konjica, Stoca, Čapljine, Jablanice i Čitluka pristigle su kao ispomoć na gašenju požara na deponiji Uborak, gdje je jutros ponovo izbio požar, te su od prvog dana bile na raspolaganju. Ekipe zajedno s lokalnim službama rade na saniranju požarišta i sprečavanju daljeg širenja vatre.
– Koristim ovu priliku da javno pozovem pojedince, da se suzdrže od širenja dezinformacija radi prikupljanja jeftinih političkih poena.
– Kao ministar finansija HNK i komandant Štaba civilne zaštite HNK, smatram da naš zajednički cilj treba biti prevazilaženje trenutne situacije u interesu i na dobrobit svih građana, a ne prepucavanja u javnom prostoru.” – stoji u saopćenju ministra Šute.
(Mostar Danas)
















