Zamjenik komandira PVJ Mostar Hasan Đipa za “Avaz” je kazao da na deponiji Uborak više nema otvorenog plamena, ali još uvijek ima dima.
– Noćas smo imali patrole. Javljaju se džepovi koji dime. Otvorenog plamena nema nigdje, danas ćemo pokušavati mašinama da prekrijemo i eliminišemo dim. Ovdje su sve službe, pa ćemo uraditi sve što je u našoj moći – rekao je Đipa.
Srećom, kako navodi, nema povrijeđenih vatrogasaca, ali su iscrpljeni od neumornog gašenja koje traje danima već.
– Od 17. juna smo na terenu. Gorilo je u južnom dijelu Mostara, izgorilo je 18 kilometara kvadratnih. Ljudi su radili u tri smjene spašavajući kuće. Nakon toga se nastavila deponija Uborak i možete samo zamisliti koliko su vatrogasci iscrpljeni. Nemamo ljudi s nekim povredama, ali sigurno je da će se posljedice dima osjetiti kasnije. Moram da pohvalim Crveni križ Grada Mostara koji su nam stalno obezbjeđivali dotok mlijeka, kao i mnogobrojni donatori koji su donosili vodu i hranu i sve potrebno – naveo je Đipa.
Zbog požara na deponiji na snazi je Odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće za Grad Mostar i preventivne preporuke od strane Stožera/Štaba CZ Grada Mostara u cilju zaštite zdravlja i sigurnosti stanovništva, kao i potrebe praćenja službenih saopćenja i daljih uputa i preporuka od strane nadležnih Službi Grada Mostara u vezi novonastale situacije.
Novonastali požar koji je bio uzrokovan paljenjem velikog broja guma uspješno je lokaliziran, stavljen pod kontrolu i nema prijetnji za okolne stambene objekte.
(Mostar Danas)

















