Grad Mostar uspostavit će četiri lokacije za pretovar komunalnog otpada koji će se potom transportovati na deponije u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine. Ova odluka donesena je nakon sjednice Kriznog štaba Civilne zaštite Grada Mostara, a javnosti ju je predstavio gradonačelnik Mario Kordić.
Jedna od tema sastanka bila je i blokada pretovarne lokacije od strane stanovnika sjevernih mostarskih naselja. Kordić je istakao da je razgovor s predstavnicima građana protekao u konstruktivnoj atmosferi te da su pojašnjeni planovi za dalje upravljanje otpadom.
”Sastanak je bio jako dobar. Nisu znali hoće li smeće ostati tu. Dali smo im čvrste garancije da se otpad odmah pretovara i odvozi na druge deponije u BiH. Njihova bojazan je da sjeverni dio grada uvijek ima priču oko komunale. Mogu razumjeti to i ljudi pomalo tamo nemaju povjerenja. Obzirom da sada pričamo o pretovarnom mjestu smo jasno objasnili što ćemo raditi. I znak je dobre volje da čitav grad podnese teret zajedno. Štab će tražiti dodatne lokacije za pretovar”, rekao je Kordić.
Prema njegovim riječima, Javno preduzeće Komunalno pripremit će još tri dodatne lokacije koje će služiti za pretovar otpada. Na taj način bi se smanjio pritisak na lokaciju u Vrapčićima i omogućilo efikasnije funkcionisanje sistema odvoza.
”Reciklažna dvorišta nisu spremna za pretovar, zato će Komunalno njih pripremiti. Jedno u južnom dijelu, jedno u sjevernom i jedan dio deponije Uborak, odnosno deponija krutog otpada. Ponovno ponavljam da se radi o pretovaru. Čim se steknu uslovi, koristit ćemo sve te lokacije da rasteretimo lokaciju u Vrapčićima. Nemamo vremena ni uslova čekati. Nadam se da nećemo imati potrebe za policijskim intervencijama”, rekao je Kordić.
Dodao je da bi pretovar otpada na ranije određenoj lokaciji trebao početi u petak, dok će ostale lokacije biti uključene u sistem nakon što budu tehnički osposobljene za tu namjenu.
Govoreći o saradnji s deponijama koje će prihvatati mostarski otpad, gradonačelnik je pojasnio da su ugovori za sada zaključeni na period od mjesec dana.
”Imamo puno upitnika da se ne može dati tačan odgovor do kada će ovo skupa trajati. Zbog toga zasjedamo 24 sata i sastajemo se svako malo”, rekao je Kordić.
Osvrnuo se i na navode o inspekcijskom nalazu vezanom za pretovarnu lokaciju u Vrapčićima, ističući da, prema njegovim saznanjima, inspekcija nije nadležna za navedeno pitanje te da Grad nije zaprimio nikakav upravni akt. Ukoliko takav dokument bude dostavljen, postupat će se u skladu sa zakonom.
Kordić je na kraju kazao da trenutno nema nikakvih informacija o eventualnim istragama koje u vezi s cijelim slučajem provode tužilaštvo i policija.
(Mostar Danas)

















