Nakon velikog požara koji je zahvatio deponiju Uborak kod Mostara i izazvao ozbiljne poteškoće u zbrinjavanju otpada, pomoć Gradu Mostaru ponudile su brojne lokalne zajednice, među njima i Čapljina.
Direktor Javnog komunalnog preduzeća Čapljina Ante Maslać potvrdio je kako je, u dogovoru s gradskim vlastima i nadležnim institucijama, donesena odluka da se Mostaru privremeno pomogne prihvatom dijela otpada na odlagalištu Ada.
„Odlučili smo da jedan dan pomognemo Mostaru tako što ćemo primiti deset njihovih kamiona otpada. Ljudi su u izuzetno teškoj situaciji, smeće se ne odvozi redovito i grad se suočava s ozbiljnim problemom“, kazao je Maslać.
Međutim, planirana pomoć nije realizovana u cijelosti. Nakon što su građani primijetili dolazak kamiona iz Mostara, uslijedili su brojni pozivi i negodovanja, zbog čega je daljnji prijevoz otpada obustavljen.
„Jutros su počeli dovoziti kamione, ali nakon četvrtog kamiona građani su reagovali. Na tome je sve stalo. Primili smo četiri kamiona i odlučili da dalje ne nastavljamo“, rekao je za Radio Čapljina direktor JKP Čapljina.
Maslać je pritom naglasio kako količina otpada koja je trebala biti dopremljena iz Mostara ne predstavlja ozbiljno opterećenje za deponiju Ada.
„Radi se o deset kamiona kapaciteta oko 12 kubika, odnosno ukupno oko 120 kubika otpada. To je jednokratna pomoć i količina koju naše odlagalište može prihvatiti. Imamo mogućnost i kapacitet za takvu vrstu pomoći“, pojasnio je.
Dodao je kako se u ljetnim mjesecima na deponiju svakodnevno dovoze znatne količine otpada iz Čapljine te da planiranih deset kamiona iz Mostara ne bi značajno utjecalo na rad odlagališta.
„Ne govorimo o velikim količinama niti o dugoročnom odlaganju otpada. Radilo se o pomoći tokom jednog dana, u izvanrednim okolnostima“, istaknuo je.
Maslać je naglasio kako među komunalnim preduzećima mora postojati međusobna solidarnost te podsjetio da su Mostarci i ranije pomagali Čapljini kada je to bilo potrebno.
„Kada nama zatreba pomoć, obraćamo se kolegama iz drugih gradova. Tako sistem funkcioniše i smatram da bez saradnje nije moguće učinkovito rješavati ovakve situacije“, rekao je.
Govoreći o uzrocima požara na Uborku, Maslać je iznio osobno mišljenje da se ne radi o slučajnom događaju.
„Smatram da ovo nije incident niti slučajnost. Moje vlastito mišljenje je da je požar podmetnut. Naravno, službene istrage trebaju dati konačan odgovor“, kazao je.
Problem odlaganja otpada i dalje bez trajnog rješenja
Maslać se osvrnuo i na stanje odlagališta Ada u Čapljini, koje godinama izaziva zabrinutost građana. Istakao je kako lokalne vlasti nastoje pronaći trajno rješenje, ali da nailaze na brojne prepreke.
„Svi su svjesni da postojeća deponija nije dugoročno rješenje. Međutim, gdje god se predloži nova lokacija ili novi model zbrinjavanja otpada, nailazi se na otpor lokalnog stanovništva. Nitko ne želi smeće u svom dvorištu“, rekao je.
Prema njegovim riječima, Federalno ministarstvo okoliša promoviše model koji uključuje reciklažna dvorišta, odvajanje korisnog otpada te spaljivanje dijela otpada koji nije moguće reciklirati. Jedna od ideja bila je i izgradnja spalionice za područje Hercegovine u Mostaru, no projekt nije naišao na podršku dijela javnosti.
„Ne skrivamo ništa“
Maslać je na kraju razgovora poručio kako JKP Čapljina nema namjeru skrivati informacije o pomoći Mostaru.
„Došla su ukupno četiri kamiona otpada, iako je plan bio deset. To možemo dokazati i ništa ne skrivamo. Smatrali smo da je riječ o kriznoj situaciji i željeli smo pomoći susjednom gradu. Nadam se da bi i drugi gradovi jednako postupili kada bi pomoć trebala Čapljini“, zaključio je.
(Mostar Danas)


















