Apel JP Vodovod Mostar da građani racionalno koriste vodu sasvim je opravdan. U danima ekstremnih temperatura svaki nepotrebno potrošen kubik vode može značiti slabiji pritisak ili čak prekid vodosnabdijevanja za nekoga drugog.
Međutim, bilo bi pogrešno svesti cijeli problem isključivo na zalijevanje nekoliko travnjaka ili vrtova. Takve navike postoje decenijama. Ljudi su oduvijek zalijevali bašte, voćnjake i dvorišta, ali Mostar se tada nije suočavao s ovakvim pritiskom na vodovodni sistem.
Ono što se u međuvremenu promijenilo jeste nagla ekspanzija vikendica za odmor, apartmana i kuća s bazenima, posebno na južnom području grada. Broj objekata koji tokom ljeta troše ogromne količine vode višestruko je veći nego prije deset ili petnaest godina. Punjenje bazena, svakodnevno održavanje travnjaka i vrtova te povećan broj gostiju stvaraju opterećenje koje postojeća infrastruktura teško može podnijeti.
Posebno zabrinjava činjenica da se godinama govori i o postojanju nelegalnih priključaka na vodovodnu mrežu. Ako oni zaista postoje, logično je postaviti pitanje ko je bio odgovoran za kontrolu sistema i zašto takve pojave nisu ranije spriječene. Svaki kubik vode koji se troši mimo evidencije dodatno opterećuje mrežu i na kraju ga plaćaju uredni korisnici.
Pored toga, svjesni smo postojanja velikog broja vodovodnih priključaka na nelegalno izgrađenim objektima, što je problem koji godinama nije adekvatno riješen, a danas dodatno opterećuje sistem vodosnabdijevanja.
S druge strane, potrebno je otvoriti i pitanje pravičnosti sistema. Veliki broj objekata koji ostvaruju prihod kroz turistički najam koristi komunalnu infrastrukturu mnogo intenzivnije od prosječnog domaćinstva. Postavlja se pitanje da li njihov doprinos održavanju i razvoju vodovodne i komunalne infrastrukture prati stvarno opterećenje koje stvaraju.
Klimatske promjene donose sve duže sušne periode i sve toplija ljeta. To znači da će ovakve situacije biti sve češće. Zato nije dovoljno svake godine upućivati apel građanima da štede vodu. Mostaru su potrebni dugoročni odgovori – precizna evidencija svih priključaka, obračun i suzbijanje nelegalne potrošnje, planiranje novih kapaciteta vodovodne mreže te jasna pravila za objekte koji ostvaruju komercijalnu dobit uz veliku potrošnju vode.
Odgovorno korištenje vode jeste obaveza svakog građanina. Ali jednako tako, odgovornost institucija je da planiraju razvoj grada, prate rast potrošnje i osiguraju da infrastruktura može odgovoriti na potrebe vremena u kojem živimo. U suprotnom, svaki naredni toplotni val donosit će isti apel – i sve ozbiljnije probleme.
(Mostar Danas)


















